O MNĚ

doc. JUDr. Ing. Otakar Schlossberger, Ph.D.

Profil

Vystudoval jsem obory Finance a úvěr na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE) a Právo na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Doktorský titul Ph.D. jsem získal v oboru Hospodářská politika a správa na VŠE. Na základě habilitačního řízení na Fakultě financí a účetnictví VŠE jsem byl jmenován docentem v oboru Finance (2016).

V bankovnictví působím od roku 1981. Pracoval jsem ve Státní bance československé, Komerční bance, České spořitelně a Raiffeisenbank. V roce 2008 jsem byl jmenován předsedou představenstva družstevní záložny AKCENTA. V České bankovní asociaci jsem předsedal komisi pro platební styk a platební instrumenty. Do května 2011 jsem byl členem legislativně-právní komise Asociace družstevních záložen.

Dne 10. prosince 2002 jsem byl Poslaneckou sněmovnou zvolen prvním finančním arbitrem v historii České republiky, jehož mandát jsem naplnil v prvním volebním období v letech 2003 – 2007.

V letech 1997 – 2020 jsem působil jako pedagog na VŠE v Praze (Katedra bankovnictví a pojišťovnictví). Od května 2010 do dubna 2024 jsem přednášel na Vysoké škole finanční a správní (VŠFS), první soukromé ekonomické univerzitě v České republice, a zároveň vykonával pozici vedoucího Katedry financí, a to do 30. června 2021. V červnu 2018 jsem byl jmenován rektorkou VŠFS do pozice proděkana pro výzkum a publikační činnost. V červenci 2021 jsem byl jmenován rektorkou VŠFS do funkce děkana Fakulty ekonomických studií.

Od akademického roku 2020/2021 jsem zahájil spolupráci s ČVUT – Masarykovým ústavem vyšších studií (MÚVS ČVUT).

Od února 2025 pak působím jako docent na Metropolitní univerzitě Praha a jsem členem Katedry finančního managementu. 

Miluji cestování a moderní život, rád se účastním různých kulturně-společenských akcí. Také navštěvuji mezinárodní konference. Už 55 let hraji loutkové divadlo pro děti. Aktivně se věnuji fitness, plavání a jízdě na kole.

Podrobný životopis doc. Otakara Schlossbergera je k dispozici ke stažení ve formátu PDF.

„Mým životním posláním je rozvíjet inovativní myšlení – zejména u mladých lidí – s cílem integrovat poznatky akademického výzkumu s praktickým životem a přispět tak k budování slušné, progresivní a technologicky vyspělé společnosti.“

Otakar Schlossberger

Výzkum

Ve svém výzkumu spojuji své praktické dovednosti a teoretické znalosti z oblasti finančního práva a finančních trhů.

Zaměření vědecko-výzkumné činnosti je orientováno do oblasti:

  • regulace finančních trhů
  • fungování platebních služeb
  • odhalování finanční kriminality a postupů pro její uplatňování

Aktuální výzkumné projekty

Evropský projekt pro DLT financování digitalizace SME pro překonání krize

Registrační číslo projektu: Z222901000001. Projekt financován EU (NextGenerationEU) a Národním plánem obnovy

Trvání projektu 5/2024 – 12/2025 – člen řešitelského týmu Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT

***

Elektronické důkazy v trestním řízení (č. p. VJ01010084)

Program bezpečnostního výzkumu České republiky, MV ČR – Program Impact 1.

Trvání projektu 1/2021 – 12/2025 – člen řešitelského týmu Ústavu státu a práva ČAV

Ukončené výzkumné projekty

Nové postupy a metody finančního šetření, zajišťování majetku a identifikace legalizace výnosů z trestné činnosti

Veřejná zakázka byla zadána v rámci programu „Bezpečnostní výzkum pro potřeby státu v letech 2010 – 2015“. Veřejná zakázka navazovala na vědecko-výzkumnou činnost projektu z let 03/2012 – 02/2014 s názvem „Zvýšení účinnosti postupů a opatření při odhalování legalizace výnosů z trestné činnosti a zamezení financování zločineckých struktur v sektoru poskytovatelů finančních služeb“.

Hlavním úkolem řešení této veřejné zakázky bylo nalezení nových a účinnějších metod a postupů při provádění finančního šetření (vyhledávání a zajišťování výnosů z trestné činnosti, boj proti legalizaci výnosů z trestné činnosti) a vytvoření vhodných a rychlých metod propojení členských států EU při provádění finančního šetření.

Výsledným cílem veřejné zakázky aplikovaného výzkumu byly výstupy ve formě certifikované metodiky, kterou certifikovala Policie ČR, dále řada odborných studií a článků.

V rámci projektu byla konána symposia, která vytvářela platformu pro výměnu názorů, poznatků a zkušeností širší odborné veřejnosti z oblasti problematiky AML, metod finančního šetření, zajišťování majetku a identifikace legalizace výnosů z trestné činnosti zejména finančních institucí a orgánů státní správy.

Zvýšení účinnosti postupů a opatření při odhalování legalizace výnosů z trestné činnosti a zamezení financování zločineckých struktur v sektoru poskytovatelů finančních služeb

Hlavní cíl projektu byl zaměřen na možnost zvýšení účinnosti postupů a metod při realizaci boje proti praní tzv. špinavých peněz v rámci všech hlavních typů institucí finančního trhu. Na jedné straně tehdy platná a účinná právní úprava daná např. zákonem č. 284/2009 Sb., o platebním styku, uvedla na finanční trh nové subjekty. Všechny tyto subjekty byly sice regulovanými osobami a dozorovány Českou národní bankou, ale zároveň byly osobami povinnými ve smyslu zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, ve znění pozdějších přepisů. Tyto nové subjekty, byť musely a musejí dodržovat stejná pravidla jako již zavedené osoby působící na finančním trhu, mohou být častěji a lépe zneužity pro možnost legalizovat výnos z trestné činnosti, neboť lze vycházet z předpokladu jejich nezkušenosti.

Na straně druhé stávající subjekty finančního trhu využívají čím dál tím více tzv. alternativních distribučních kanálů, kterými jsou elektronické distribuční kanály. Právní předpisy EU z oblasti poskytování finančních služeb na jedné straně požadují zvýšenou regulaci a dozor, na straně druhé je po institucích finančního trhu požadováno zrychlení převodu peněžních prostředků a vypořádání obchodů tak, aby byl klient co nejrychleji uspokojen ve svých nárocích. Tyto dva požadavky se jeví být v antagonistickém rozporu. Zvýšená regulace a dohled je zaměřena na bezpečnost a stabilitu finančního sektoru, ale požadavek zvýšené rychlosti je v rozporu s bezpečností a legálností převodu.

Současná automatizace a zpracování všech finančních transakcí bez přítomnosti člověka může přinášet zvýšené riziko možnosti legalizovat výnos z trestné činnosti nebo napomáhat financování zločineckých struktur. Hlavní cíl projektu proto měl po hluboké podrobné analýze všech souvisejících skutečností formulovat nové přístupy a možnosti při realizaci odhalování, znemožňování a postihování snah legalizovat výnosy z trestné činnosti a financování zločineckých struktur.

Dále jsem se podílel jako člen řešitelského týmu na níže uvedených projektech Grantové agentury České republiky, a to pod vedením prof. Jana Fraita, bývalého člena Bankovní rady České národní banky.

Nové zdroje systémového rizika na finančních trzích

Nedávná světová finanční krize může být příkladem podcenění rizik systémové povahy. Akademický výzkum i regulace finančních trhů se soustředily příliš na rizika jednotlivých institucí. Podcenily však rizika napříč jednotlivými trhy a finančními institucemi a jejich potenciální dopady na ceny aktiv.

Regulatorní a hospodářsko-politická reakce na krizi sice tyto problémy částečně odstranila, ale neřešila, ne-li dokonce posilovala jiné zdroje systémového rizika. Projekt se zaměřil na nové zdroje rizik na finančních trzích, a to konkrétně ve třech oblastech.

  1. Makrofinanční dynamika a systémové riziko
  2. Mezinárodní finanční trhy a riziko měnové krize
  3. Kybernetické riziko

Výsledkem zkoumání byla komplexní teoretická i empirická evaluace systémového rizika a jeho výše uvedených dílčích aspektů pro malou otevřenou ekonomiku.

Pokrizová bankovní regulace a její dopad na ekonomickou aktivitu v malé exportně orientované ekonomice

Projekt reagoval na nový rámec regulace bank, který měl být na úrovni EU dokončen v letech 2012-2013. Projekt se zaměřil na dopady tohoto nového rámce na úrokové i neúrokové podmínky a dostupnost bankovního úvěru a následně na ekonomickou aktivitu. Na rozdíl od existující literatury se primárně zaměřil na malé exportně orientované ekonomiky Evropské unie, v nichž většinu externího financování poskytuje bankovní sektor a v nichž mají vysoký podíl zahraničně vlastněné banky.

Předmětem projektu nebyly pouze nová pravidla týkající se kapitálu bank, ale i zásadní změny v řízení bilanční likvidity bank. Kromě regulace kapitálu a likvidity byla pozornost věnována i změnám v mezinárodních účetních standardech (zejména oblasti znehodnocení úvěru), snahám o snížení rizik spojených s existencí systémově významných institucí a připravovaným rámcem EU pro řízení finančních krizí.

Zároveň byly zohledněny pokrizové změny v globálním makroekonomickém prostředí, které byly spojeny primárně s potřebou ekonomických subjektu snížit nadměrnou zadluženost.

Neakademické aktivity

Platební instituce Roger, a. s.

Se společností jsem začal spolupracovat v roce 2016 na projektu získání licence Platební instituce, který podporovalo Jihomoravské inovační centrum jako vznikající Startup na bázi FinTech společnosti.

Po získání licence jsem obdržel nabídku od společnosti participovat na jejím chodu v pozici interního auditora, jehož aktivitu vykonávám dodnes.

Je to pro mne velmi zajímavá práce, neboť jednám stále s lidmi s firmy, kteří jsou o generaci mladší, sleduji jejich počínání a případně koriguji jejich činnost tak, aby odpovídala nastaveným postupům. Při této činnosti se také opírám o spolupráci se zástupcem Compliance.

Jsem fanoušek fintech společností, líbí se mi inovativní přístup a jsem rád, že mohu být jejich součástí.

Gold Noem, a. s.

Společnost zahájila činnost v lednu 2024 a zabývá se obchodováním s drahými kovy, zejména zlatem a stříbrem.

Byl jsem osloven svým dlouholetým kamarádem, který je CEO společnosti, zda bych s ohledem na své zkušenosti s finančními trhy působil ve společnosti jako člen dozorčí rady, o několik měsíců později jako její předseda.

Společnost se postupně rozvíjí a já jsem rád, že mohu být společnosti nápomocen.

Výstupy v médiích

Jak obnovit důvěru v kampeličky

Rozhovor pro Přítomnost.cz (česká politicko-kulturní internetová revue založená v roce 1924)

„Nikdo v 90. letech nemyslel na obezřetnost. Členem družstevní záložny nemůže být člověk z ulice. Vrátil bych se k myšlence vzájemnosti, na níž kampeličky historicky fungovaly, vysvětluje pravidla fungování bankovního sektoru děkan Fakulty ekonomických studií Vysoké školy finanční a správní Otakar Schlossberger.“

Alternativní finanční instituce u nás chybí a je to velká škoda, říká Otakar Schlossberger

Rozhovor byl publikován na webu Ecofin, 7. 11. 2019

Přejít nahoru